Co to jest odwrócona hipoteka?

Co to jest odwrócona hipoteka?

Z tematyką hipoteki wiąże się nie tylko nieruchomość, jako zabezpieczenie dla banku, kiedy nie spłacimy zaciągniętego kredytu. Od kilku lat w Polsce możliwy jest również odwrotny scenariusz, a wiec odwrócona hipoteka. Na czym to dokładniej polega?

Rozwiązanie takie jest dedykowane przede wszystkim dla seniorów, z tego względu, że to bank będzie płacił klientowi „ratę” za nieruchomość. Właściciel mieszkania otrzyma więc comiesięczną pensję, która może stanowić duży dodatek do emerytury. Gdy nieruchomość, mówiąc delikatnie, straci właściciela, dom lub mieszkanie jest przejmowane przez bank.

Zaletą odwróconej hipoteki jest na pewno to, że senior może otrzymać całkiem pokaźną sumę pieniędzy i znacznie poprawić standard życia. Jeśli senior nie utrzymuje bliskich kontaktów z rodziną i nie miałby komu przekazać domu czy mieszkania w spadku, sprawa przejęcia nieruchomości jest przy okazji rozwiązana.

Odwrócona hipoteka może się też jednak okazać powodem do niepotrzebnych zmartwień. Nie każdy klient banku czyta umowę wystarczająco dokładnie, by wychwycić pewne niuanse, istotne zwłaszcza w długoterminowej perspektywie. Mowa o sytuacji, w której senior cieszy się wyjątkowo dobrym zdrowiem i żyje jeszcze wiele lat od momentu podpisania umowy. Może się okazać, że umowa zakładała wypłacanie „pensji” jedynie przez określony czas, a nie dożywotnio. Co za tym idzie, właściciel mieszkania może stracić dodatek, mimo, że bank wciąż przejmie nieruchomość po śmierci seniora.

Decydując się na odwróconą hipotekę warto też pamiętać o ujawnieniu w księdze wieczystej zapisu o dożywotniej służebności osobistej mieszkania. Dzięki temu właściciel, zgodnie z polskim prawem, może zajmować nieruchomość dożywotnio – nawet jeśli bank zbędzie się praw do mieszkania na rzecz innej instytucji.

sposob-platnosci.finansowy.edu.pl

odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *