Czym właściwie jest hipoteka?

Czym właściwie jest hipoteka?

Wielu z nas mówi lub posiada kredyty hipoteczne, mówi się także często o odwróconej hipotece. Samo pojęcie hipoteki jest jednak dla wielu zagadką. Co więc dokładnie oznacza ten termin i jak ma się do kredytu hipotecznego lub odwróconej hipoteki?

Hipoteka to prawo banku lub innego wierzyciela do dochodzenia roszczeń odnośnie przedmiotu obciążonego hipoteką. Oznacza to, że jeśli hipoteką obciążony jest nasz dom czy nasze biuro, wierzyciel jako pierwszy ma prawo do zajęcia nieruchomości. Co więcej, wierzyciel ma pierwszeństwo pod tym względem. Jeśli z jakiś powodów chcielibyśmy zatrzymać niespłaconą nieruchomość, niestety nie będzie to możliwe, gdyż sąd uzna, że należy się ona wierzycielowi.

W przypadku odwróconej hipoteki, przedmiotem obciążonym również jest zwykle nieruchomość. Różnica jednak polega na tym, że to bank płaci aktualnemu właścicielowi, by po pewnym czasie, zgodnie z umową, przejąć nieruchomość.

Pierwszeństwo banku do obciążonego hipoteką przedmiotu jest istotne również w momencie sprzedaży takiego przedmiotu osobie trzeciej. Wówczas nadal bank będzie miał pierwszeństwo – przed aktualnym właścicielem, jak i nabywcą – jeśli kredyt zostanie niespłacony.

otylosc.suplementydiety.net

odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *