Korona duńska walutą Dani

Korona duńska walutą Dani

Dania jest jednym z krajów, które jeszcze nie zdecydowały się na wprowadzenie waluty Euro. Funkcjonuje tam do dnia dzisiejszego korona duńska. Wprowadzona ona została do obiegu już w 1873 roku. Wówczas funkcjonowała jeszcze Skandynawska Unia Monetarna. Do Unii tej należały także Norwegia oraz Szwecja. Dania nie przyjęła waluty euro, bo nie chciało tego społeczeństwo. W kraju przeprowadzono referendum. 53 procent głosujących nie chciało zmiany waluty.

Dlatego właśnie w Danii nadal jest korona. Waluta duńska ma bardzo długą historię. Na terenie kraju wprowadzono już w 1584 roku kilka złotych monet. Największą z nich był portugał. Banknoty drukowane były w Danii już od 1875 roku. Ostatnia emisja banknotów miała miejsce w 2009 roku. Banknoty przedstawiały duńskie zabytki, mosty. Na 50 koronach, czyli na banknocie który zapoczątkował nową serię banknotów, znajdują się duńskie mosty.

Na banknocie można dostrzec most nad cieśniną Sallling. Na 100 koronach także można oglądać stary most, który znajduje się w Middelfarcie. Na banknocie 200 koron znajduje się most zwodzony w Kopenhadze. 500 koron to most królowej Aleksandry, który łączy Zelandię z wyspą Mon. 1000 koron przedstawia most przez Wielki Bełt. Na rewersie znajduje się natomiast brązowy wóz słoneczny z Trundholm. Ten ostatni jest jednym z najważniejszych duńskich eksponatów archeologicznych. Wcześniejsza seria banknotów, która została wypuszczona do obiegu w 1997 roku przedstawiała sławnych Duńczyków oraz sztukę kościelną.

.

sklep-sportowy.duzy.net.pl