Kredyt hipoteczny dla cudzoziemców

Kredyt hipoteczny dla cudzoziemców

Mimo narzekań naszych rodaków na warunki bytowe, polityczne i gospodarcze w naszym kraju, dla wielu przyjezdnych – tak ze wschodu, jak i zachodu – Polska okazuje się krajem przyjaznym i godnym uwagi w kategoriach mieszkania na stałe. Aby osiedlenie się w Polsce było możliwe, większość cudzoziemców, podobnie jak Polaków, musi zaciągnąć kredyt. Czy jest to możliwe w polskich bankach, gdy nie posiadamy karty Polaka?

Z pewnością zadanie to jest nieco trudniejsze, niż w przypadku obywateli naszego kraju. Jest jednak wykonalne. Obcokrajowiec musi się liczyć z utrudnieniami w postaci większej ilości dokumentów do wypełnienia, a także z koniecznością skorzystania z usług tłumacza przysięgłego. Obliczanie zdolności kredytowej i zasady spłacania kredytu są jednak podobne do tych, stosowanych odnośnie Polaków.

Znacznie trudniejsze, a najprawdopodobniej niemożliwe będzie natomiast otrzymanie w polskim banku kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości w kraju, z którego cudzoziemiec pochodzi. Trudności wynikają stąd, że kluczowe znaczenie dla banku ma ewentualna egzekwowalność roszczeń odnośnie przedmiotu objętego hipoteką. Innymi słowy, jeśli obcokrajowiec nie spłaci kredytu, bank powinien zająć daną nieruchomość, a poza granicami naszego kraju może to być trudne.

odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *