Kto może inwestować na giełdzie

Kto może inwestować na giełdzie

Każda osoba, która dysponuje jakąś kwotą, mogą to być nawet niewielkie oszczędności, teoretycznie może zacząć pomnażać te pieniądze, grając na giełdzie. Jednak faktycznie jest tak, że większości osób giełda kojarzy się z takim zamkniętym kręgiem, tylko dla wtajemniczonych. Trzeba przyznać, że giełda nie jest to miejsce, w którym każdy jest skazany na sukces. Ten sukces wymaga wysiłku i przygotowania, odrobiny ryzyka, ale jeszcze więcej ostrożności. Zresztą i tak nie będzie nigdy pewności, że nawet podążanie za tymi wszystkimi radami, przyniesie nam pełny sukces.

Gdyby tak było, że porady dotyczące grania na giełdzie mogą być niezawodne i zawsze się sprawdzające, to w ogóle przecież nie byłoby sensu i uzasadnienia dla funkcjonowania giełdy. Tutaj zawsze ktoś musi stracić, by koś inny mógł zyskać. Dlatego to opiera się często na ludzkich emocjach, na tym, w jaki sposób podchodzimy do podejmowania decyzji. Niektórzy za bardzo panikują – panika na giełdzie to dość znana rzecz, związana nierozerwalnie z tym tematem, od początku w ogóle funkcjonowania giełdy na świecie. W takich sytuacjach ludzie masowo sprzedają swoje akcje, więc ich wartość bardzo spada.

Wtedy muszą się oczywiście liczyć z potężnymi stratami. Giełda ma to jednak do siebie, że daje też możliwości powetowania sobie tych strat. Tak więc tutaj to ryzyko może się opłacać, zachęcać oczywiście nie każdemu i nie zawsze. Trzeba sobie wypracować swój własny system, ale mieć też na uwadze, że nawet minom naszego doświadczenia i wielu giełdowych przygód, może być on zawodny..