Waluta Republiki Czeskiej

Waluta Republiki Czeskiej

W Czechach obowiązującą walutą jest korona czeska. Korona dzieli się na 100 halerzy. Czechy, podobnie jak Polska nadal pozostają poza strefą euro. Nie wydaje się, aby w najbliższym czasie sytuacja ta miała się zmienić. Jeśli chodzi o banknoty to wydawane są one w nominałach 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 koron czeskich. Oczywiście są także monety.

Te mają nominały 1, 2, 5, 10, 20, 50 koron czeskich. Warto wiedzieć, że nominał 20 koron czeskich został wycofany z obiegu w 2008 roku. W 2003 roku wycofano monety 10 i 20 halerzy. Do czasu kiedy Czechy były związane ze Słowacją i stanowiły jeden kraj, Czechosłowację to obowiązywała ich jedna waluta. Później kraje te postanowiły zawrzeć Unię Monetarną. Wspólną walutą dla nich była korona czechosłowacka.

Jednak tak naprawdę nie udało się tego postanowienia dotrzymać. Już kilka miesięcy później powstały bowiem dwie odrębne waluty – korona czeska i korona słowacka. Jednak dzisiaj funkcjonuje już tylko jedna z nich. Do tej pory w obiegu jest tylko korona czeska. Koronę słowacką zastąpiło bowiem euro. Czechy także zadeklarowały chęć przystąpienia do strefy euro.

Warto dodać, że kraj spełnia wymogi formalne dotyczące przyjęcia tej waluty. Jeśli chodzi o inflację to wynosi ona w tym kraju 0,4 procent. Jednak poparcie społeczne jest bardzo niskie. W Czechach nie mówi się nawet o wstępnej dacie wprowadzenia euro do obrotu. Ludzie są przywiązani do swojej dotychczasowej waluty, jaką od zawsze była korona czeska. Na chwilę obecną nic nie zapowiada zmian.

.